Huta Zielonej Energii - instalacja fermentacji metanowej
HUTA ZIELONEJ ENERGII - INSTALACJA FERMENTACJI METANOWEJ
Lokalizacja inwestycji: Częstochowa, ul. Korfantego
Krótki opis:
Budowa instalacji fermentacji metanowej (biogazowni) do przetwarzania bioodpadów kuchennych i zielonych pochodzących z gospodarstw domowych z terenu Miasta Częstochowy.
Instalacja o wydajności 20 000 ton na rok.
Instalacja produkować będzie zieloną energię elektryczną i ciepła w kogeneracji na potrzeby okolicznych przedsiębiorstw.
Pytania i odpowiedzi:
Pytania można wysyłać na adres e-mail: kdlugosz@czpk.czest.pl
Poniżej przedstawiamy pytania wraz z odpowiedziami oraz prezentacje w załącznikach.
Pytania i odpowiedzi dotyczące budowy elektrociepłowni biogazowej w Częstochowie
1. Jakie odpady będzie przetwarzać instalacja elektrociepłowni biogazowej w Częstochowie ?
Instalacja w Częstochowie będzie przetwarzać bioodpady pochodzące z gospodarstw domowych tj. odpady kuchenne i odpady zielone.
2. Czy w elektrociepłowni biogazowej w Częstochowie używana będzie gnojowica oraz odpady odzwierzęce?
Instalacja elektrociepłowni biogazowej w Częstochowie nie będzie przetwarzać gnojowicy oraz odpadów odzwierzęcych. Instalacja w Częstochowie będzie przetwarzać bioodpady pochodzące z gospodarstw domowych tj. odpady kuchenne i odpady zielone [odpady z pojemnika brązowego].
3. Ile aut może codziennie dojeżdżać do instalacji fermentacji w Częstochowie ?
Do obliczeń środowiskowych przyjmujemy, że auta przyjeżdżają na pełnej ładowności więc wyjdzie ok. 5-6 aut/dzień
W praktyce, w zależności od trasówek firm odbierających odpady oraz wagi ładunku może to być około 20 pojazdów/dobę.
4. W którym kierunku wieje wiatr na obszarze na którym zaplanowana jest instalacja elektrociepłowni?
Dane pobrane z bazy danych ze stacji meteorologicznej w Częstochowie wskazują, że przeważają wiatry zachodnie i południowo-zachodnie (jest to kierunek z jakiego wieje wiatr), tj. wiatr wieje od strony Częstochowy w kierunku lasów izolujących tereny pohutnicze.
5. Czy z instalacji elektrociepłowni biogazowej w Częstochowie będzie śmierdzieć ?
Wszystkie etapy przetwarzania odpadów od momentu ich przyjęcia będą prowadzone w hermetycznych warunkach. Powietrze procesowe będzie oczyszczane w nowoczesnym i efektywnym systemie, który w całości zabezpieczy środowisko i okolicę przed uciążliwościami związanymi z funkcjonowaniem instalacji. Zaplanowana w Częstochowie instalacja nie będzie generowała uciążliwości zapachowych.
6. Gdzie są podobne instalacje w Polsce?
W Polsce takie inwestycje funkcjonują już w Jarocinie, Orlim Stawie pod Kaliszem oraz w Poznaniu. Kolejne tego typu inwestycje są w trakcie realizacji np. w Bydgoszczy, Olsztynie i Warszawie. Kolejnych 20 czeka obecnie na dofinansowanie z NFŚiGW. Za granicą tego typu inwestycje funkcjonują np. w Monachium i Berlinie.
7. Co będzie produkowane w instalacji elektrociepłowni biogazowej w Częstochowie?
W instalacji elektrociepłowni biogazowej w Częstochowie z odpadów kuchennych i zielonych pochodzących z gospodarstw domowych produkowana będzie energia elektryczna i ciepło. Dodatkowo produktem procesu będzie dobrej jakości kompost, który będzie mógł zostać wykorzystany na cele nawozowe.
8. Co ta instalacja da Częstochowie?
Częstochowa jak każde miasto w Polsce zobowiązana jest do zapewnienia bezpiecznego i jak najmniej uciążliwego gospodarowania odpadami, z czym wiąże się konieczność uzyskiwania wysokich wskaźników recyklingu odpadów, nieosiąganie ich wiąże się z ogromnymi karami finansowymi nakładanymi na samorządy, które ostatecznie przekładają się na portfel każdego mieszkańca. Aby wskaźniki recyklingu były osiągane konieczne jest zaangażowanie Mieszkańców (tj. właściwe, selektywne zbieranie odpadów) oraz władz miasta tj. zapewnienie instalacji, w których można zebrane przez mieszkańców odpady bezpiecznie przetworzyć i uzyskać wymagane wskaźniki recyklingu.
Planowana w Częstochowie instalacja elektrociepłowni biogazowej pozwoli na osiągnięcie przez miasto wskaźników. Ponadto w instalacji w ekologiczny sposób z przetworzonych odpadów powstanie prąd i ciepło, które będą mogły zasilić okoliczne firmy.
9. Czy inwestycja nie spowoduje zanieczyszczeń albo ubytków wody powierzchniowej?
Instalacja będzie działać w trybie zamkniętego obiegu wody, w związku z czym wszystkie odcieki z procesu kompostowania i fermentacji będą wykorzystywane dalej do procesu.
10. Czy inwestycja nie spowoduje pogorszenia jakości powietrza?
Instalacja wyposażona zostanie w system hermetycznego przyjęcia i przetwarzania odpadów, a powietrze z tych obiektów kierowane będzie do dwustopniowego procesu oczyszczania w postaci płuczek i biofiltra, spełniających wszystkie wymagania UE w zakresie BAT, w związku z czym instalacja nie będzie generować nieprzyjemnych zapachów, a jej zadaniem jest zmniejszenie uciążliwości zapachowej odpadów.
11. Czy będzie można detalicznie oddawać swoje odpady do elektrociepłowni biogazowej?
Obok instalacji planowane jest utworzenie PSZOK, do którego mieszkaniec będzie mógł dostarczyć swoje bioodpady, przyczyniając się do produkcji zielonej energii i kompostu.
12. Czy będą nowe miejsca pracy? I jakie wykształcenie będzie potrzebne i jakie będzie zapotrzebowanie na pracowników?
Instalacja pozwoli na utworzenie nowych miejsc pracy. Do jej obsługi oprócz kadry kierowniczej potrzebni będą elektrycy, automatycy oraz operatorzy posiadający odpowiednie uprawnienia. Łącznie instalacja pozwoli na zatrudnienie ok. 20 nowych osób.
Do tego należy również pamiętać o miejscach pracy i możliwościach współpracy z firmami serwisującymi urządzenia.
Zespół operatorów biogazowni rekrutowany jest na lokalnym rynku pracy.
13. Czy instalacja pracuje w systemie całodobowym? Czy ciągle słychać jej działanie?
Proces fermentacji jest procesem biologicznym wymagającym stałego nadzoru i pracy urządzeń w hali. W związku z czym proces fermentacji prowadzony będzie całodobowo. Jednak praca maszyn typu ładowarek, śmieciarek poza halami odbywać się będzie od poniedziałku do piątku w godz. 6-22 oraz w soboty od 7-14.
14. Czy działanie instalacji zagraża zwierzętom (kominy, spaliny, związki toksyczne)?
Elektrociepłownia biogazowa jest bezpieczna dla środowiska. Instalacja nie zagraża zwierzętom. Zarówno liczne czujniki monitorujące pracę biogazowni, jak i instalacja odgromowa zabezpieczą obiekt przed potencjalnymi awariami. Biogaz gromadzony będzie pod niskim ciśnieniem, a jego ewentualny nadmiar może być spalany w pochodni, co zapobiega niepożądanym zdarzeniom. Powietrze z hal będzie odpowiednio filtrowane.
15. Kto będzie właścicielem tej instalacji? Miasto czy jakiś inny zewnętrzny podmiot?
Inwestycje prowadzi Częstochowskie Przedsiębiorstwo Komunalne w Sobuczynie – komunalna spółka miejska.
16. Czy istnieje ryzyko pożaru/wybuchu?
Elektrociepłownie biogazowe nie są zaliczane do Zakładów o zwiększonym ryzyku awarii przemysłowej.
Rozwiązania technologiczne i budowlane, jak przy każdej budowie, zostaną poddane ocenie pod katem bezpieczeństwa przeciwpożarowego.
Instalacje, w tym to urządzenia do magazynowania i użytkowania biogazu będą posiadać szereg zabezpieczeń. Prawidłowo obsługiwana biogazownia nie stanowi zagrożenia pożarem i wybuchem.
17. W jakiej odległości od zabudowy powstanie inwestycja?
Obiekty będą rozmieszczone w odległości od 0,5 do ponad 1km, a dodatkowo będą oddzielone zgodnie z zapisami planu przestrzennego – pasem zieleni izolacyjnej.
18. Czy elektrociepłownia biogazowa spowoduje wzrost gryzoni i insektów?
Biogazownia przetwarzająca odpady komunalne lub uboczne produkty pochodzenia zwierzęcego musi uzyskać odpowiednie pozwolenie weterynaryjne. Od momentu objęcia instalacji inspekcją weterynaryjną, zakład jest zobowiązany do spełniania szeregu wymogów weterynaryjnych, które obejmują m.in. zapewnienie odpowiednich procedur inspekcji oraz wprowadzenie środków przeciwdziałania obecności gryzoni i insektów. W związku z tym na instalacja nie spowoduje wzrostu gryzoni i insektów.
19. Czy instalacja będzie emitować szkodliwe gazy?
Instalacja wyposażona zostanie w system hermetycznego przyjęcia i przetwarzania odpadów, a powietrze z tych obiektów kierowane będzie do dwustopniowego procesu oczyszczania w postaci płuczek i biofiltra, spełniających wszystkie wymagania UE w zakresie BAT, w związku z czym instalacja nie będzie generować nieprzyjemnych zapachów, a jej zadaniem jest zmniejszenie uciążliwości zapachowej odpadów.
20. Jakie są korzyści z elektrociepłowni biogazowej?
Korzyści dla środowiska – produkcja zielonej energii, tj. takiej przy której wytworzeniu powstaje bardzo niewiele gazów cieplarnianych. Energię tą możemy produkować z odpadów jakim są bioodpady generowane przez mieszkańców. Produktem końcowym w biogazowni jest poferment/kompost, który jest dobrym nawozem organicznym.
Znacząco zmniejszamy zagrożenie i oddziaływanie na środowisko przetwarzając bioodpady w komorze fermentacyjnej, gdzie prowadzony proces jest pod stałą kontrolą. Odpady nie trafiają dzięki temu na składowisko lub do lasów.
Dzięki tej inwestycji, opłata za odpady dla mieszkańca, nie powinna rosnąć, a miasto [ z pieniędzy mieszkańców] nie będzie płacić kary za nieosiągnięte poziomy odzysku (w efekcie możliwa będzie oszczędność nawet 20-25 mln zł rocznie).
21. Jak długo będzie trwała budowa elektrociepłowni biogazowej?
Po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń budowa instalacji będzie trwała ok. 1 roku
22. Jakie są zalety biogazu w porównaniu do tradycyjnych źródeł energii?
Wyprodukowana energia jest zielona, tj. nie powoduje emisji gazów cieplarnianych. Polska potrzebuje własnych, niezależnych i odnawialnych źródeł energii, aby być niezależna energetycznie. Np. Orlen planuje wybudowanie 100 podobnych instalacji na terenie Polski.
Biogazownia jest stabilnym, niezależnym pogodowo źródłem energii elektrycznej i cieplnej w przeciwieństwie do np. paneli fotowoltaicznych i wiatraków. W związku z czym budowa biogazowni pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego naszego regionu.
23. Czy elektrociepłownia biogazowa jest bezpieczna dla otoczenia?
Biogazownie są w pełni bezpieczne dla otoczenia i mieszkańców. Projektowanie, budowa, a następnie funkcjonowanie biogazowni zostały ściśle uregulowane w przepisach prawnych. Na etapie uzyskiwania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wskazywane są wszystkie wymagania jakie powinna spełnić instalacja aby była w pełni bezpieczna dla środowiska (wymagania określa Urz. Miasta, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Powiatowy Inspektor Sanitarny). Wytyczne z decyzji środowiskowej są uwzględniane przy projektowaniu instalacji. Przed uruchomieniem biogazowni jest ona dokładnie sprawdzana przez zewnętrzne organy kontrolne aby zweryfikować zgodność wykonanych instalacji z wymaganiami określonymi na etapie wydawania pozwoleń. Zdolność instalacji do funkcjonowania i jej bezpieczeństwo finalizowane jest pozwoleniem na użytkowanie wydanym przez właściwe organy.
24. Czy elektrociepłownia biogazowa pozwala na realizację modelu gospodarki obiegu zamkniętego?
Tak - Model opiera się przede wszystkim na działaniach mających na celu ograniczenie liczby składowanych odpadów poprzez ich bieżące wykorzystywanie jako surowców wtórnych. Z odpadów produkujemy energię elektryczną i ciepło wytwarzając do tego wartościowy nawóz.
25. Czym jest poferment?
Poferment to produkt, który powstaje w wyniku procesu fermentacji, który ma miejsce w biogazowni. Poferment stanowi pozostałość z procesu produkcji biogazu, a dokładniej jest to resztkowy materiał organiczny, który pozostaje po wytworzeniu biogazu z biomasy. Zamiennik nawozów sztucznych, który dzięki wysokiej zawartości składników odżywczych użyźnia glebę oraz doskonale sprawdza się w trakcie suszy, nie powodując przy tym uciążliwości zapachowych.
Ze względu na swoje właściwości, poferment może być wykorzystywany jako pełnowartościowy i ekologiczny nawóz, który zwiększa jakość i plonowanie gleby. Nawóz ten może być stosowany w uprawach rolniczych, w ogrodach i na trawnikach.
Wykorzystanie pofermentu jako nawozu jest korzystne z punktu widzenia ochrony środowiska, ponieważ pozwala na wykorzystanie odpadów organicznych w sposób przyjazny dla środowiska, zamiast składować je na składowiskach odpadów lub spalać. Ponadto, nawóz z pofermentu może przyczynić się do poprawy jakości gleby, zwiększenia plonów i zmniejszenia kosztów związanych z zakupem nawozów chemicznych.